• slider
  • slider
  • slider
  • slider

Porady

Grupy wiekowe

Jeżeli Twoje dziecko potrzebuje okularów korekcyjnych, pytaj o lekkie i wytrzymałe oprawy oraz lekkie i odporne na zarysowania i pęknięcia soczewki np. PNX z powłoką antyrefleksyjną.
Dziecko może, a nawet powinno używać okularów przeciwsłonecznych. Chronią one przed szkodliwym promieniowaniem UV. Najlepszymi kolorami soczewek dla dzieci są brązowy i szary, ponieważ nie zakłócają widzianych barw.

Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty. Odpowiednia korekcja wad wzroku ma wpływ na efektywność nauki i rozwój Twojego dziecka. Pytaj o soczewki organiczne z powłokami antyrefleksyjnymi, barwione soczewki korekcyjne, okulary słoneczne z filtrem UV.

Jesteś osobą młodą i powinieneś nosić okulary? Jeżeli chcesz, by soczewki korekcyjne były lekkie i cienkie, a Twoje oczy wyglądały naturalnie pytaj o płaskie konstrukcje. Powłoki antyrefleksyjne poprawią kontrast i wygaszą odbicia światła, a Twoje oczy będą wyglądać bardziej naturalnie.
Uzupełnieniem okularów mogą być soczewki kontaktowe, zwłaszcza podczas uprawiania sportów, rekreacji, na imprezach – w sytuacjach kiedy okulary nie są wygodnym rozwiązaniem. Pytaj o soczewki jednodniowe Moist lub Dailies, soczewki systematycznej wymiany Oasys, Optix i Soflens 59. Istnieją również soczewki kontaktowe kolorowe, np. Freshlook, które mogą dodatkowo uatrakcyjnić Twój wygląd. Pamiętaj, że po całym dniu noszenia soczewek powinieneś dać odpocząć oczom. Nieprzestrzeganie zasad higieny i zbyt długie noszenie soczewek grozi powikłaniami np. zapaleniem spojówek.

Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych – ochronią Cię przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przy uprawianiu sportów i prowadzeniu pojazdów warto kupić okulary polaryzacyjne, które wygaszą odbicia światła od gładkich powierzchni. Soczewki barwione mogą być wykonane również z Twoją korekcją.

Jesteś osobą aktywną, dużo pracujesz, często przed monitorem komputera, w sztucznym oświetleniu? Potrzebujesz okularów.

Aby zadbać o atrakcyjny wygląd i komfortowe samopoczucie możesz skorzystać z bogatego asortymentu opraw okularowych. Do swoich okularów wybierz soczewki lekkie, cienkie i o płaskich konstrukcjach. Powłoki antyrefleksyjne wygaszą odbicia światła co poprawki komfort i kontrast widzenia oraz uatrakcyjni wygląd Twoich oczu. Przy dużej wrażliwości na światło słoneczne możesz skorzystać z soczewek fotochromowych, Transitions, Solio, Sunsensors, które zabarwiają się pod wpływem światła naturalnego, a w pomieszczeniach rozjaśniają się. Możesz również wykonać okulary przeciwsłoneczne ze swoją korekcją, wybrać kolor zabarwienia (soczewki barwione JZO, Hoya).
Przy prowadzeniu samochodu i uprawianiu sportów przydadzą Ci się okulary polaryzacyjne, które wygaszą odbicia światła od powierzchni (mokra jezdnia, lustro wody).

W sytuacjach, kiedy okulary nie są wygodne (imprezy, sport, taniec) wypróbuj soczewki kontaktowe – dadzą Ci większą swobodę oraz możliwość zmiany koloru oczu. Pytaj o soczewki jednodniowe Moist, Dailies, systematycznej wymiany Oasys, Optix, kolorowe Freshlook.

Na stałe nosisz okulary korekcyjne, a mimo to masz bardzo zmęczone oczy po całym dniu pracy?

W bliskich odległościach wypróbuj soczewki korekcyjne, relaksacyjne Nulux Active – poczujesz większy komfort i rozluźnienie mięśni swoich oczu. Gdy czytanie sprawia Ci trudności, a Twoje ręcę są „zbyt krótkie”, by wyraźnie zobaczyć tekst, oznacza to, że potrzebujesz okularów do bliży. Gdy pracujesz przy komputerze wybierz soczewki do bliży i odległości pośrednich typu Addpower, Work Style, Business.

Jeżeli nosisz okulary i nie chcesz ciągle zmieniać z tych do dali na do czytania i odwrotnie idealnym rozwiązaniem są soczewki wieloogniskowe (progresywne i dwuogniskowe), które zapewnią Ci swobodne widzenie na każdą odległość. Pamiętaj o powłokach antyrefleksyjnych – będziesz widzieć wyraźniej bez refleksów i odbić światła.

Przy dużej wrażliwości na światło słoneczne korzystaj z soczewek fotochromowych, które zabarwiają się pod wpływem światła naturalnego, a w pomieszczeniach rozjaśniają się, np. Transitions, Solio, Sunsensors. Polecamy również soczewki korekcyjne barwione firm Hoya, JZO, Zeiss.
Do prowadzenia samochodu, uprawiania sportów przydadzą Ci się okulary polaryzacyjne, które wygaszą odbicia światła od powierzchni (mokra jezdnia, lustro wody).

 

Charakter pracy

Chcesz widzieć wyraźniej, bez zbędnych refleksów i odbić światła?

Pytaj o soczewki z powłoką antyrefleksyjną. Jeżeli w swoich okularach wyraźnie widzisz klawiaturę, a do monitora przybliżasz się aby widzieć wyraźniej, zapytaj o soczewki do pracy w bliży i odległościach pośrednich typu Addpower, Workstyle, Business, Tact. Zwiększy to komfort i efektywność twojej pracy.

Podczas jazdy w dni słoneczne potrzebujesz okularów przeciwsłonecznych (mogą być wykonane również z twoją korekcją).

Polecamy szczególnie te z filtrem polaryzacyjnym – dadzą Ci większą głębię obrazu, wygaszą odbicia np. od mokrej jezdni. Pytaj o soczewki barwione z antyrefleksem i polaryzacyjne. Uniwersalnym rozwiązaniem są soczewki Drivewear, które łączą w sobie właściwości fotochromatyczne i polaryzacyjne, czyli zmieniają swoje zabarwienie w zależności od intensywności światła – efekt zaciemnienia widoczny jest również za szybą samochodu. W złych warunkach pogodowych (mgła, deszcz, zmrok) przydatne są okulary z powłoką Blue Blocker, która poprawia ocenę odległości i rozjaśnią obraz. Gdy masz kłopoty z widzeniem deski rozdzielczej lub odczytywaniem mapy pytaj o soczewki progresywne z powłoką antyrefleksyjną.

Używasz okularów do bliży, a niewyraźnie widzisz aulę, uczniów? Proponujemy Ci okulary wieloogniskowe z powłoką antyrefleksyjną, które zapewnią Ci dobre widzenie na każdą odległość bez zbędnych refleksów, odbić światła.

Potrzebujesz okularów w oprawkach lekkich, stabilnych i wytrzymałych.

Pamiętaj o powłokach antyrefleksyjnych, by widzieć wyraźniej, bez refleksów świetlnych, a jednocześnie by Twoje oczy były lepiej widoczne – pytaj o powłoki SHV, Mystic. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być soczewki kontaktowe, kóre dadzą Ci większą swobodę i naturalny wygląd. Polecamy soczewki jednodniowe (Moist, Dailies) lub systematycznej wymiany (Oasys, Optix) i kolorowe (Freshlook).

Podczas uprawiania sportów, rekreacji najlepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe jednodniowe w połączeniu z okularami ochronnymi typu gogle z odpowiednimi filtrami (antyrefleks, polaryzacja, odpowiednie zabarwienie).

Jeżeli nie możesz być użytkownikiem soczewek kontaktowych, proponujemy okulary wykonane z trwałych, odpornych na wstrząsy i uderzenia materiałów. Pamiętaj o odpowiednich filtrach (UV, antyrefleks, barwienia, polaryzacja). Doskonałym rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne typu gogle z możliwością wstawienia soczewek korekcyjnych.

 

Choroby oczu

Schorzenia narządu wzroku mogą być wywołane przez różnego rodzaju przyczyny, jak np.: urazy, zakażenia i nowotwory. Chorobowe objawy w oku mogą także być miejscowym objawem ogólnego schorzenia ustrojowego, jak np. zaćma w przebiegu cukrzycy czy podczas choroby krwi, nerek lub też w czasie ciąży.

Na świecie na poważne zaburzenia widzenia lub ślepotę cierpi około 285 mln osób (szacunki na rok 2014). Niemal 90 proc. z nich nie ma dostępu do nowoczesnych terapii okulistycznych, ponieważ żyją w krajach rozwijających się. Dla okulistów z takich państw projektuje się specjalne, tańsze zestawy potrzebnych materiałów do wykonywania standardowych operacji chirurgii oka.

To choroba oczu, która nie ma jednego oblicza. Każde zmętnienie soczewki, niezależnie od stopnia upośledzenia widzenia, nazywane jest przez specjalistów zaćmą.

Pierwsze sygnały:

Najpierw tylko gorzej widzisz. Masz wrażenie, że obserwujesz świat przez brudną lub zamgloną szybę. Jesteś pewny, że wystarczy tylko przetrzeć oczy, by znów wyraźnie widzieć. Wieczorem światła, a także lśniące przedmioty mają błyszczącą poświatę. Z czasem (zdarza się, że dopiero po latach) wszystko widać przez gęstą mgłę.

Jeżeli choroba nie będzie leczona, źrenice staną się szare, a nie czarne (tak jak w zdrowym oku). Zaczniesz odróżniać tylko światło i ciemność. O rozwoju zaćmy może świadczyć także szybki postęp krótkowidzenia.

Dotyka ludzi w każdym wieku i najczęściej rozwija się bezobjawowo. Nieleczona prowadzi do utraty wzroku.

Pierwsze sygnały:

Łatwy do zaobserwowania jest tylko ostry atak jaskry. Przebiega szybko i prowadzi do zablokowania odpływu cieczy z oka. W kilka godzin oko staje się bolesne, twarde i czerwone. Pojawiają się też zaburzenia widzenia.

Schorzenie oczu wywołane niedostatecznym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego. Do jego typowych objawów należy: drapanie, uczucie piasku pod powiekami, uczucie obcego ciała, swędzenie, pieczenie, zaczerwienie, ból, obrzęknięte powieki, zjawisko podwójnego widzenia, gromadzenie się wydzieliny w kącikach oka, światłowstręt.

Jedną z inwazyjnych metod leczenia zespołu suchego oka jest laserowy zabieg trwałego zamknięcia punktów łzowych (kanalików, w zdrowym oku odprowadzających nadmiar łez). Można również zamknąć je tymczasowo na okres kilku miesięcy zatyczkami rozpuszczalnymi.

Schorzenia doprowadzające do uszkodzenia siatkówki w tym rejonie powodują wystąpienie zniekształceń obrazu, obniżenia centralnej ostrości wzroku, ubytku w polu widzenia – tzw. mroczka centralnego, zaburzeń widzenia barw. Takie objawy występują m.in. w zwyrodnieniu plamki żółtej (choroba autoimmunologiczna pojawiająca się najczęściej u ludzi w starszym wieku), zakrzepie żyły albo tętnicy środkowej siatkówki oraz retinopatii.

 

Powłoki:

Antyrefleks – powłoka odbijająca sztuczne światło, odporna na zarysowania, lepiej się czyści, polecana do każdej wady pacjenta, posiada różne odcienie, np. zielony, fiolet, złoty

HEMW – powłoka odbijająca fale z monitorów, ekranów komputerowych, polecane osobą pracującym dużo czasu przy komputerze

Lakier HC – soczewka odporna na pęknięcia

Ochrona diamentowa – soczewka odporna na zarysowania, lekko różowy odcień powłoki

Poliwęglan – tworzywo odporniejsze 12 razy od podstawowej soczewki organicznej

Primex i Trivex – następcy poliwęglanu

Fotochrom – soczewka inteligentna zmieniająca kolor (szary lub brązowy) pod wpływem TYLKO światła naturalnego, polecana osobą z dolegliwością łzawienia oczu, w pewnym stopniu zastępują okulary przeciwsłoneczne

Soczewki barwione – soczewki przeciwsłoneczne

Polaryzacja – redukują ilość oślepiających odblasków, odbitych od płaskich, gładkich powierzchni

 

Dla prezbiopów

Presbiopia to pogorszenie widzenia na bliskie odległości, wynikające ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Jest to proces fizjologiczny wynikający ze starzenia się organizmu, powodujący zmniejszenie elastyczności gałek ocznych i dotyczy osób zarówno z nadwzrocznością, krótkowzrocznością, jak i bez żadnej z tych wad wzroku. Dotyczy zazwyczaj pacjentów po 40. roku życia.

Soczewka dwuogniskowa (bifokalna)– rozwiązanie dla osób potrzebujących dwóch par okularów:  do dali i bliży. Charakteryzują się mało estetyczną wtopką w szkle.

Soczewka progresywna – soczewka, która służy do korekcji starczowzroczności (prezbiopii) i innych zaburzeń akomodacji. Używana jest w okularach korekcyjnych,  podzielona jest na obszary o różnej zdolności skupiającej – mniejszej w górnej części przeznaczonej do dali, a większej w dolnej części przeznaczonej do bliży, obszary stopniowo przechodzą jeden w drugi uwzględniając naturalną rotację  gałek ocznych przy patrzeniu na różne odległości.

1

 

1

Logo